
Styrelsen i Socialdemokraterne i Nordisk Råd - på sommerstyrelsesmøde i Roslagen august 2010
Arbejdsløshed, Velfærd og Klimaforandringer er S-gruppens topprioriteringer for det kommende år.
Styrelsen i Socialdemokraterne i Nordisk Råd har holdt sit årlige sommermøde i Roslagen i Sverige den 18.-20. august. Her blev bl.a. gruppens prioriteringer for arbejdet i Nordisk Råd i 2011 drøftet – den høje ungdomsarbejdsløshed og arbejdsløsheden i det hele taget sammen med behovet for at Norden går sammen om at finde løsninger på hvordan den nordiske arbejdsmarkedsmodel kan udvikles til at klare de nye udfordringer globaliseringen medfører for arbejdsmarkedet, blev diskuteret indgående. Også den stigende fattigdom og ulighed blev identificeret som en bekymrende udvikling i Norden hvor der er behov for hurtig handling. Klimaforandringerne er et overgribende problem og der er behov for at definere nye veje og løsninger efter det mislykkedes COP15-møde i København sidste år. Norden skal tænke løsninger på klimaudfordringer og energispørgsmål ind i flere politikområder. Det er et område som S-gruppen vil forsøge at lægge særligt pres på. S-gruppen arbejder aktivt for flere medlemsforslag på området. Forslaget om fællesnordisk pantsystem er et eksempel på et helt oplagt og håndgribeligt spørgsmål at finde en løsning på, så vi kan sikre genanvendelse af de mange flasker og dåser der bringes over grænserne til stor fordel for miljøet. Socialdemokraterne i Nordisk Råd vil i den kommende tid udforme sine politiske prioriteringer for 2011, der efter planen præsenteres i forbindelse med Nordisk Råds session i Reykjavik senere i år.
Forbrugerpolitikken (konsument) har fået en mere fremtrædende plads i Nordisk Råds arbejde, gennem flere års pres fra S-gruppen. Rådets medborger- og forbrugerudvalg arbejder nu hårdt for at få Nordisk Ministerråd til at forstå at man må genoptage arbejdet for en fællesnordisk indsats i EU for en forbrugerpolitik der sikrer forbrugerne bedre rettigheder, mere sikre køb over Internettet og sikre og sunde produkter. Det er også med i S-gruppens indspil til Nordisk Ministerråds budget for 2011. Udviklingen af nye måder at integrere kultur i skolerne i Norden – så alle børn får adgang til kultur, penge til en nordisk kulturfestival i forbindelse med Nordisk Råds sessioner, som var en stor besøgersucces ifm. Nordisk Råds session i Stockholm sidste år og sikring af Nordgens fremtidige virke – for blandt andet at sikre genbank for frøs vigtige arbejde er del af budgetindspillet fra S.
Niels Sindal, formand for den danske delegation til Nordisk Råd har valgt at træde tilbage og blive suppleant. Henrik Dam Kristensen er udpeget til ny formand for delegationen og medlem af Nordisk Råds Præsidium, og indtræder derfor også i Socialdemokraterne i Nordisk Råds styrelse. Henrik Dam Kristensen er tidligere minister, tidligere medlem af Europa-Parlamentet og medlem af ledelsen i Den Socialdemokratiske Folketingsgruppe. Thomas Jensen indtræder i Nordisk Råds Medborger- og forbrugerudvalg efter Henrik Dam Kristensen.